Zmysłowe Piątki - Węch

Tym razem w Zmysłowych Piątkach kolej na zmysł WĘCHU. Ciężko było mi wymyślić coś ciekawszego dla Młodej, niż samo wąchanie różnych rzeczy. Koniec końców na samym wąchaniu się skończyło;)


Nasza codzienność wypełniona jest zapachami - przyprawy, kosmetyki, rośliny, pożywienie... Można wymieniać w nieskończoność. Nie organizuję Młodej zabaw węchowych często, bo codziennie przecież ma możliwość rozwijania zmysłu węchu. Zwracamy uwagę na zapachy, także te mniej przyjemne. Na spacerach wąchamy kwiatki, w księgarniach książki, a w sklepach z odzieżą - o dziwo, odzież;) Bo przecież wszystko ma swój zapach. Sam człowiek jest skarbnicą zapachów;)

A nasza propozycja zabawy?

Jest banalna i przyjemna. Wystarczy przygotować rzeczy które chcemy dać dziecku do powąchania i kilka kartoników lub kartkę pociętą w kwadraty.

Ja użyłam octu, masła kakaowego, olejku jaśminowego, wody różanej, oleju kokosowego, curry i cynamonu.  Wybrałam rzeczy jadalne, bo problem z Hanką jest taki, że nadal wiele rzeczy ląduje w jej paszczy. Na szczęście instynktownie wybiera rzeczy, które jej nie zaszkodzą, ale wiecie...Strzeżonego Pan Bóg strzeże...
Każdą z przygotowanych rzeczy przenosimy w niewielkiej ilości na kartonik, najlepiej opisany;) i dajemy dziecku do powąchania.


Zabawa ma kilka opcji:
- starsze dzieci mogą wąchać kwadraty i pokazywać, który produkt znajduje się na danym kwadracie
- młodsze dzieci wąchają najpierw daną rzecz, a potem kwadraty, następnie dopasowują kwadrat do produktu (w sumie to też opcja dla starszych:P)
- maluchy wąchają jak chcą:)

Można też użyć łagodnej chemii takiej jak szampony, balsamy, płyny do pułkania, żele, płyny do naczyń. To w przypadku starszych dzieci, które określą cz coś jest jadalne czy nie.

Można też, i to najlepsza zabawa, zakryć dziecku oczy i podsuwać zapachy pod nos. To niestety u nas za kilka lat...

A Wy macie jakieś inne pomysły?

Post powstał w ramach projektu Zmysłowe PiątkiProjekt Zmysłowe Piątki możecie śledzić na blogu PROJEKT CZŁOWIEK, gdzie znajdziecie więcej inspiracji, a także garść niezbędnych informacji o zmysłach. Moje wpisy z cyklu możecie znaleźć klikając w zakładkę ZMYSŁOWE PIĄTKI na pasku stron.


P.S. A wiecie jak Hanka wącha? Dmucha najpierw w coś, a potem wykonuje wdech:D Słodkie to:D

Anjamit


4 komentarze:

 1. fajna zabawa
  mam ochotę wypróbować z Julką :)
  ciekawe czy coś nam z tego wyjdzie jak na nasze 19 m-cy
  :* pozdrawiamy ciepło dziewczyny

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak my to nazwałyśmy? Wąchaniem jakim? Zapomniałam, ale pamiętam, że była kupa śmiechu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ocet fuuu :)
  Jeszcze si e o zdjęcie uśmiecham :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz nie będący obelgą dla mnie i moich czytelników jest mile widziany. Zostaw po sobie dobre wspomnienie:)

Dziękuję:)

AddThis